Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen správně fungovat. Snažíme se vylepšovat služby i díky analýze informací. Nebojte, vše bedlivě střežíme.
Jak vybrat správné místo k táboření?
Místo táboření
Pokud se ocitnete v krizové situaci, například když někde ztroskotáte, měli byste si najít vhodné místo na přečkání noci. Pokud se na místě nebudete chtít zdržovat, jde o tzv. improvizovaný tábor, který nemusí být tak perfektní jako místo kde se usadíte na delší dobu. Možná si říkáte, že nejdůležitější je se dostat zpátky do bezpečí civilizace, ale není tomu tak vždycky.
zdroj: google,com
Může například nastat celosvětová katastrofa, nebo můžete být tak hluboko v divočině, že byste se stejně jen tak do civilizace nedostali, můžete být také poranění, tak že byste se daleko nedostali. Pokud se tedy ocitnete na místě se zdrojem vody a jídla, tak se usaďte, zvažte situaci a naberte síly na další přesun.
Pro výběr tábořiště na jednu nebo dvě noci jsou nejpodstatnější tyto věci:
a) Zdroj vody
Pokud je v blízkosti voda, je to dobré znamení. Ta je totiž pro člověka nejdůležitější.
zdroj: google,com
b) Závětří
Uvažte převládající směr větru a hledejte úkryt nebo alespoň závětří. U převisů si dávejte pozor na padající kameny a suť. Ideální je proto například nějaká jeskyně. Dejte si ale pozor na zvířata, také je možné, že tam bude vlhko a zima, protože skála bude promrzlá. To můžete vyřešit rozděláním ohně, ale jedině pokud bude mít oheň kam správně unikat, jinak se můžete udusit.
zdroj: google,com
c) Sucho, teplo
V nížinách se většinou drží vlhko a zima. Rozdíl mezi vrcholkem kopce a nížinou asi 100 metrů je opravdu velmi znát. Na horách platí, že 100 výškových metrů znamená pokles teploty o 0.65°C. Pokud bude pršet, můžete být v nížině ve vlhku, ranní mrazíky se Vás potom dotknou více. Na druhé straně vrcholky mají také své klady a zápory. Na kopci může foukat vítr, budete také pravděpodobně dál od zdroje vody a hlavně při bouřce do Vás může uhodit blesk. Pokud možno, najděte si místo v půlce kopce, nebo více míně na rovném prostředí. Můžete si postavit větrolam, vodu budete mít blízko, nebudete ztrácet energii šplháním do kopce a lov bude také snazší.
zdroj: google,com
d) Blesky, vichřice
Na blesky a vichřice si dejte obzvlášť pozor, nestavějte si tábor na špičce kopce, na louce nebo v lese kde budete mít strach ze stavu stromů. Raději si zkontrolujte stromy, které jsou kolem Vás. Listnaté stromy mají hlubší kořeny a tvrdší dřevo. Smrkové dřeviny často napadají například dřevokazí mravenci, kteří ve stromu udělají velkou dutinu. Takové stromy jsou mnohem náchylnější na poškození při zasažení bleskem, nebo silnějšímu větru. Najděte si proto místo mezi zdravými, silnými stromy.
e) Zvířecí stezky
Také si dávejte pozor, aby jste si nepostavili přístřešek uprostřed nějaké zvířecí stezky, dokážete si představit jak je to nepříjemné, když Vás vzbudí zvěř. Nejhůř se může stát, že se přes Váš kemp přežene stádo prasat, může Vám poškodit výstroj ale i ublížit Vám. Pokud se přece jenom rozhodnete kempovat na stezce, močte kolem tábora. Mělo by to zvěř odradit od průchodu přes tábořiště. Když si okolo tábořiště vymezíte i hranice tábora větvemi, kládami a dalšími překážkami, budete se cítit lépe a bezpečněji.
zdroj: google,com
f) Laviny
Před cestou ho zasněžených hor si zjistěte, kde hrozí lavinové nebezpečí a pokud je někde zákaz vstupu pro lavinové nebezpečí, dodržujte jej. Tábořiště je vhodné umístit hned ke skále, protože padající lavina Vás pravděpodobně přeletí. Hlavní je pozorovat, předvídat a přemýšlet. Nemyslete si, že se před lavinou schováte v lese, velké laviny lámou i stromy a nic je nezastaví.
Vždy prozkoumejte sněhové převisy, možné laviny a vyvarujte se zakládání tábora v pravděpodobném kanálu lavin. Pokud se les nenachází v předpokládaném lavinovém poli, může se to zdát bezpečné. Ale opět se dostáváme ke slabým stromům, které se pod tíhou ledu a sněhu mohou zlomit nebo vyvrátí přímo na Vás.
zdroj: google,com
O správném místě musíte přemýšlet a zvažovat pro a proti, dobré místo je tam, kde je zdroj vody, místo je kryté před větrem, les v okolí je stabilní a nehrozí zásah bleskem.
Dále zvažujte dostupnost jídla, topiva a materiálu na stavbu přístřešku. Potravu najdete u zvířecích stezek, pak je zapotřebí naklást pasti. Nebývá žádný problém najít dříví na topení, při delší táboření je nutné se porozhlédnout po okolí. V přírodě najdete spoustu stavebního materiálu na přístřešek, stačí jen trochu zapojit představivost
Příspěvek Jak vybrat správné místo k táboření? pochází z Terčík.cz
Komentáře
Diskuze je prázdná.