Ostružiník maliník a jeho použití nejen v kuchyni.

Ostružiník maliník a jeho použití nejen v kuchyni.

27. 01. 2020, 13:55

Ostružiník maliník je velmi variabilní keř. Má prýty dvojího druhu: Jednak dřevnaté a nekvetoucí, které mohou být téměř vzpřímené, obloukovitě sehnuté nebo poléhavé, a dále prýty bylinné, které jsou plodné a vyrůstají z nekvetoucích prýtů. Všechny prýty mohou být oblé, nebo hranaté, ostnité nebo bez ostnů, chlupaté nebo lysé. Listy jsou řapíkaté, dlanitě 3 až 5četné, s různou velikostí i různým tvarem lístečků, jež mohou být lysé nebo chlupaté a zbarvené v různých odstínech zelené. Květy vyrůstají převážně v latách, jsou 5četné, nejčastěji bílé až růžové, někdy ale i fialové, květní stopky a kališní lístky mohou být lysé, chlupaté, žláznaté nebo osténkaté. Plodem jsou peckovičky, které dohromady tvoří souplodí známé jako ostružina. Kvete od května do srpna.

Pozn.: Souhrnný druh Rubus fruticosus se rozpadá v obrovské množství drobných a mnohdy jen obtížně určitelných, nebo dokonce vzhledem k častému vzájemnému křížení zcela neurčitelných, druhů, jejichž systematika dodnes není kompletně a definitivně zpracována. Celosvětově se počet druhů ostružiníku z této skupiny odhaduje na 300 až 2000 druhů, u nás zatím bylo rozlišeno množství druhů blížící se ke stovce.

Výskyt

Nejčastěji jej najdeme v lesích a jejich okrajích, v houštinách, mýtinách a podél cest. Půdy preferuje vlhčí, humózní a nevápnité.

Použití

Pro léčebné užití se sbírají mladé listy v době před rozkvětem, tedy v květnu až červnu. Suší se ihned po sběru při teplotách do 40 °C. Pro potravinářské účely, jako příměs do čajů, se suší až po zavadnutí trvajícím několik dní, kdy list ztmavne a začne příjemně vonět.

Působí lehce svíravě, močopudně, zastavuje krvácení a průjem, dezinfikuje trávící a močové ústrojí, ve formě kloktadla se užívá proti kašli, ve formě koupelí se užívá na ekzémy, kožní záněty a na špatně se hojící rány.

Připravuje se nejčastěji ve formě nálevu nebo krátce vařeného odvaru,a to 2 čajové lžičky drogy na šálek vody, pije se 2x až 3x denně. Protože ale působí velmi mírně, nepodává se obvykle samostatně, ale spíše ve směsích.

Obsažené látky

Droga obsahuje třísloviny (gallatoniny), organické kyseliny, vitamin C, flavonoidy, inosit, barviva, pektin, ale množství všech těchto látek je v droze poměrně nízké.

 

Příspěvek Ostružiník maliník a jeho použití nejen v kuchyni. pochází z Terčík.cz

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen správně fungovat.  Snažíme se vylepšovat služby i díky analýze informací. Nebojte, vše bedlivě střežíme.