Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen správně fungovat. Snažíme se vylepšovat služby i díky analýze informací. Nebojte, vše bedlivě střežíme.
Správná péče o horolezecké lano
Horolezecké lano je vaše záchranné lano ve skalních útesech. Správná údržba je proto nezbytná pro vaši bezpečnost a maximalizaci potenciální životnosti výrobku. Je ale také důležité si uvědomit, kdy nastal ten správný čas na výměnu lana.
Pokud chcete ze svého lana dostat co nejvíc, zapamatujte si tyto body:
- Jak správně prát a čistit horolezecká lana: Vždy perte ručně ve vaně vodou a čističem na lana, nikdy nepoužívejte pračku nebo agresivní mýdlo.
- Jak správně skladovat horolezecké lano: Nejčastějším způsobem je volné uložení v ochranném obalu lezeckého lana.
- Jak správně kontrolovat horolezecké lano: Musíte pravidelně kontrolovat lano, podle hmatu zkontrolujte, zda není odřené, nařízlé, odloupnuté nebo nemá plochá místa.
- Jak opravit drobné materiální škody na laně: Při poškození na konci lana, jej jednoduše můžete useknout.
- Kdy je správný čas na vyřazení horolezeckého lana: Není prostor pro vyjednávání. Máte – li jakékoli pochybnosti o jeho celistvosti, lano okamžitě vyměňte. Životnost horolezeckých lan je zcela odlišná v závislosti na počtu lezení a podmínkách používání. Jako obecnou pomůcku však lze říci, že pokud lezete několikrát za měsíc, mělo by být vaše lano použitelné zhruba 1-3 roky.
- Co lze a co nelze dělat s horolezeckým lanem: Je dobré nechat lano bez uzlů a ukládat ho do obalu. Naopak tvrdé slaňování nebo přílišné odrazy dobré nejsou.
zdroj: fotobanka pixabay.com
Čištění a praní horolezeckého lana
I přes veškerou snahu o udržení čistoty nezapomeňte, že se vaše horolezecké lano může stále zašpinit. Když si všimnete, že se vám od lana začerní ruce nebo rukavice, je na čase jej vyčistit. Když to uděláte, získáte opět nejlepší výkon, a dokonce prodloužíte jeho životnost. Ale buďte opatrný! Horolezecké lano nikdy nemyjte v pračce, vždy ručně!
Potřeby ke praní
- Vana nebo hluboké vědro.
- Prostředek na mytí určený pro lana nebo jemné mýdlo
- Teplé počasí.
Jak tedy lano správně vyčistit?
- Naplňte vanu teplou vodou. Buďte opatrní, teplou, ne horkou.
- Přidejte prostředek na čištění. Lano můžete umýt pouze vodou. Pokud je však vaše lano opravdu špinavé, musíte do vody přidat konkrétní doporučený čisticí prostředek (doporučené dávkování podle pokynů na obalu). Můžete také přidat kapku jemného mýdla, ale nikdy nepřidávejte agresivní čisticí prostředky.
- Vložte jej do vany nebo kbelíku. Použijte ruce, zkuste celé lano ponořit do pracího prostředku. Také promněte celé lano mezi prsty, tak najdete možné poškození.
- Důkladně omyjte. Vylijte vodu a naplňte vanu čistou vodou, aby se lano opláchlo. Tento postup opakujte, dokud není voda čistá.
- Zcela usušte. Rozložte lano na ručník nebo jej zavěste na sprchu/sprchový stojan a dosušte. Horolezecké lano nedávejte přímo na slunce. Před uskladněním se ujistěte, že je zcela suchý.
Rada: Pokud lezecké lano vložíte do síťové tašky nebo pytlíku, nebude po vyprání zauzlované.
Správné skladování lana
Pokud nelezete, je důležité své lezecké lano správně skladovat. Jednou z nejběžnějších a nejjednodušších metod je obal/taška/lanový pytel. Tato taška slouží dvěma účelům: poskytuje praktický způsob uložení lana, když se nepoužívá, a také ho chrání před prachem a špínou při lezení.
Ukládání lana do ochranného obalu
- Otevřete kryt horolezeckého lana a vybalte celtu.
- Jeden konec lana přivažte k prstenu/oku integrované celty.
- Lano rozložte do hromady na malé celtě.
- Když dojdete na druhý konec lana, přivažte jej k druhému oku na obalu lana (obvykle je jedna barva odlišná od druhé, takže není problém vidět konec hned na dálku).
- Nejprve složte strany celty kolem rozloženého lana a poté lano zcela vložte do vaku.
- Pomocí zipu zavřete ochranný obal lezeckého lana.
Až se příště vydáte na lezení do přírody, stačí s sebou vzít ochranný obal na lano. Při lezení se snažte udržet lano na celtě místo na zemi ve špíně.
zdroj: fotobanka pixabay.com
Další rady pro zachování lana
Kromě uložení horolezeckého lana v ochranném obalu je třeba u horolezeckých lan pamatovat také na další věci:
- Chlad a sucho – Horolezecké lano skladujte na suchém a chladném místě. Pokud pro horolezecké lano nemáte ochranný obal, smotejte ho a zavěste na háček apod.
- Slunce – Vyhněte se přímému slunečnímu světlu. Nenechávejte horolezecké lano venku dlouho na slunci. Pokud je ponecháno na slunci několik dní, lano se poškodí a výrazně se zkrátí jeho životnost. Pokud je vaše lano vybělené sluncem, zvažte jeho výměnu.
- Teplo – Vyhněte se teplu. Neskladujte lano v extrémně horkém prostředí, například v autě v horkém letním dni. To poškodí vlákna lana.
- Chemikálie – Buďte opatrní s chemikáliemi. Silné kyseliny (například bateriová) jsou velkým nebezpečím pro lano (i pro vás). Proto se jim za každou cenu vyhněte. Buďte opatrní při skladování horolezeckých lan ve svém autě nebo ve např. sklepě.
Správná kontrola horolezeckého lana
Je důležité pravidelně a často kontrolovat horolezecká lana, abyste potenciální problémy odhalit co nejdříve. Před zahájením jakéhokoli lezení se:
- Podívejte se na své horolezecké lano zblízka a při vybalování jej prsty prohmatejte po celé délce.
- Pomocí prstů prohlédněte každý centimetr lana, zda se uprostřed nenachází zaseknutá, poškrábaná, změkčená nebo podezřele plochá část apod.
Mírné opotřebení nebo špína na horolezeckém laně není problém. Pokud však vidíte nebo cítíte, že je tato oblast velmi velká (nebo má podobné zářezy, skvrny a řezy), musíte zvážit, zda není vhodná doba na vyřazení lana.
Dá se na laně mírná vada opravit?
Pokud je poškozena jen malá oblast a je dostatečně blízko k jednomu nebo druhému konci horolezeckého lana, pak lze zasaženou část jednoduše odříznout a zbytek lana lze dále používat. To lze provést následovně:
- Ostrým nožem uřízněte lano asi 30 cm nad postiženou částí.
- Zapalovačem pak zatavte konec lana.
Pamatujte si také, o kolik jste si odřízli z lana, o tolik bude kratší. Také myslete na to, že pokud má vaše lano přesný středový indikátor, bude nyní trochu mimo.
zdroj: fotobanka pixabay.com
Kdy je nejlepší čas na výměnu horolezeckého lana?
Vaše horolezecké lano bohužel nevydrží věčně. Pokud jste ho nedávno zkontrolovali a našli jste extrémně opotřebovanou oblast, případně mezeru nebo rovnou plochu, pak je na čase vážně zvážit vyměnění. Problém je v tom, že lidé nikdy nevědí, kdy se to stane a zda je lano již nebezpečné. A protože je to váš krk, raději to neriskujte a lano odložte v případě, že byste měli nějaké větší pochybnosti.
I přes to, jsou určité hranice, kdy je vhodné lano odložit a pořídit si nové:
- Po obrovském pádu nebo jiném poškození: okamžitě.
- Při častém týdenním používání: až 1 rok.
- Při pravidelném používání (několikrát za měsíc): 1–3 roky.
- Při příležitostném použití (jednou za měsíc): 4-5 let.
- Při použití zřídka (1–2krát ročně): 7 let.
- Nikdy nepoužito: 10 let.
U každého svého horolezeckého lana byste si proto měli nejen poznačit datum nákupu, ale také způsob použití a dobu používání (u většiny lidí se tato frekvence mění v průběhu ročních období, zranění atd.) Nejlepší, co můžete udělat, je pořídit si malý deníček do kterého si budete zapisovat své výlety a další podstatná data.
Co s vaším lanem můžete dělat a co ne?
Jestliže chcete z vašeho lana dostat co nejvíc, podívejte se na tyto rady, co dělat a co nedělat.
Co mohu:
- Rozmotat nové lano – Pokud vaše lano není rovnou připraveno k použití, musíte ho správně rozmotat. Držte jej za jeden konec a za druhý zatáhněte, nechte je volně hromadit na zemi, tak předejdete zamotání a uzlování.
- Správně otočte lano – Jestli se vám lano zná zkroucené, nebo že se vlní, nechte ho volně viset a rukou ho natočte správným směrem.
- Ochranný pytlík – Lano vždy správně skladujte v ochranném obalu, chráníte ho proti poškození.
- Vestavěná celta na ochranu – Při lezení používejte vestavěnou celtu, ať se lano neválí ve hlíně.
- Záznamy – Poznamenávejte si výlety a věci, které se vám s lanem přihodili, především pády.
Co nemohu:
- Nylon na nylon – Propaluje se tak ochranná síť lana i samotné lano. Vyhněte se dvojici lan ve stejné části karabiny. Nenechávejte horní část lana běžet očky.
- Nešlapat – Zbytečně se do něj dostává hlína, to ho může poškodit.
- Mačky a cepíny – Vyvarujte se zasahování cepíny a mačkami do lana.
- Napínání lana a špatné slaňování – Napínání a rychlé slaňování může poškodit ochranný obal kolem lana.
zdroj: www.top-armyshop.cz
Komentáře
Diskuze je prázdná.