Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen správně fungovat. Snažíme se vylepšovat služby i díky analýze informací. Nebojte, vše bedlivě střežíme.
Legendární kulomet BREN
Lehký kulomet BREN je jednou z legendárních zbraní druhé světové války. Jeho vznik je spojený s předválečnou Československou republikou. Samotný název zbraně odkazuje k ČSR, je totiž složen ze slov BRno a ENfield, tudíž BREN.
zdroj:youtube
Historie:
Počátky v ČSR
Kulomet BREN konstrukčně vychází z předchozího úspěšného československého kulometu ZB vz. 26. Za počátek vzniku lehké kulometu považujeme prototyp vytvořený českým konstruktérem Václavem Holkem ze Zbrojovky Praha ve 20. letech 20 století. Kulomet byl předveden na jaře v roce 1922 a do výzbroje československé armády byl zaveden po označením PRAGA vz. 24. Poté licenci zakoupila Zbrojovka Brno, ta provedla dílčí úpravy a začala vyrábět lehký kulomet ZB vz. 26. V roce 1927 byla zahájena sériová výroba a československá armáda převzala celkem 34 550 kusů. Díky své nesporné kvalitě se kulomety začaly vyvážet i do zahraničí a docházelo i k prodejům licence. Licence byla prodána i do Velké Británie, kde podle žádosti britského ministerstva války vznikl kulomet ZGB 33, který byl zkonstruován pro anglické střelivo ráže 7,7 mm.
Zkoušky ve Velké Británii
Již na počátku 20. let začala britská armáda hledat náhradu ze dosud používaný lehký kulomet amerického původu Lewis. V roce 1922 proběhly srovnávací testy dostupných amerických, dánských i francouzských kulometů, žádný ale nevyhověl přísným požadavkům komise. Později v roce 1930 byl zakoupen vzorkový kulomet ZB vz. 27 s příslušenstvím od Zbrojovky Brno, tato zbraň úspěšně prošla zkouškami v říjnu stejného roku.
Jelikož byl kulomet ZB vz. 27 vyroben v československé ráži 7,92 x 57 mm Mauser, anglické úřady požadovaly přepracování na jejich 7,7. V červnu 1931 byla testována upravená verze, u té se však projevily závady díky jiné konstrukci anglického střeliva, docházelo k nadměrnému zanášení plynového mechanismu. Sám konstruktér Václav Holek se v létě 1932 vypravil do Anglie s upraveným vzorkem ZB vz. 30 a po konzultaci s anglickými odborníky provedl úpravy ke zlepšení činnosti zbraně. V říjnu 1932 začali v Brně pracovat na konstrukci vylepšeného typu ZGB vz. 33, který byl úspěšný před anglickou komisí a v květnu bylo do Anglie dodáno prvních 10 kusů.
Výroba ve Velké Británii a válečná služba
zdroj:youtube
Po dalším úspěšných zkouškách byla zahájena licence a kulomet se začal vyrábět ve státní zbrojovce Royal Small Arms Factory v Enfieldu. Pojmenován byl BREN, jako spojení slov Brna a Enfieldu. Během války byl kulomet vyráběn i v zemích Britského společenství, jako v Kanadě, Indii a Austrálii.
Bren se poté stal standardní výzbrojí britských vojsk, používal ho také Wehrmacht, který jej zavedl do vlastní výzbroje jako MG. 26 a MG. 30, považovali jej za kořist z Československa a Jugoslávie. Lehký kulomet byl součástí výzbroje pěchotních jednotek, opevněných objektů i obrněných vozidel.
V průběhu války vzniklo několik obměn a vývoj kulometu pokračoval i po roce 1945, kdy se zbraň ještě více upravovala. V zemích východního bloku se zbraň překonstruovala na sovětský náboj 7,62 x 39 mm a v zemích NATO byl v roce 1958 BREN upraven pro standardní náboj 7,62 x 51 mm a byl zaveden jako typ L4 LMG.
zdroj:youtube
Konstrukce
Konstrukce kulometu BREn vycházela ze známého typu lehkého kulometu ZB vz. 26, respektive z jeho vylepšené verze ZB vz. 27. Zbraň byla samočinná, pracovala na principu tlaku plynů, které byly odebírány ze střední části hlavně kanálkem s regulovatelným průřezem. Prachové plyny působily na plynový píst umístěný v pouzdru pod hlavní, ten byl spojen s nosičem závorníku. Závěr se uzamykal pomocí horizontálně sklopeného závorníku, který se při uzamčení opíral o výstupek na horní straně pouzdra závěru. Zbraň střílela z otevřeného závěru. Hlaveň byla chlazená vzduchem a dala se vyměnit, k tomu pomáhalo držadlo v její střední části. Spoušťový mechanismus umožňoval střelbu jednotlivými ranami i dávkou.
Zbraň se zásobovala ze segmentovaného zásobníku na 30 nábojů umístěného na horní ploše pouzdra závěru. Mířidla tvořila pevná muška a dioptrické hledí, které se dalo u základního typu Mk.I nastavitelné díky bubínkovému mechanismu, u pozdějších modelů bylo jednodušší sklopné rámečkové. Mířidla byla kvůli zásobníku vyčnívajícímu nahoru vyosena doleva. Na kulomet se také dala připevnit protiletadlová mířidla.
Zbraň byla vybavena sklopnou dvojnožkou, mohla být také uchycena na trojnohý podstavec.
zdroj:youtube
Varianty Brenu
Československý BREN
V letech 1930-1934 byly v Československu vyrobeny vzorkové kusy kulometu BREN v britské ráži 7,7 mm a sedm kusů BRENu v ráži 7,92 x 57 mm Mauser, pro případ, že by měla zájem i československá armáda.
Za války bylo posláno 3334 kusů kulometu BREN československé výroby do Bulharska, do těchto kulometů se používaly náboje 8 mm Mannlicher.
Po válce byl s Československu zkoušen BREN upravený pro nové zkrácené střelivo 7,62 x 45 mm, ale k sériové výrobě nedošlo.
Britský BREN
V Anglii, Kanadě a Austrálii se postupem času vyráběly verze BREN Mk.I, Mk.II/1, Mk.II, Mk. 3 a Mk.4. Postupný vývoj vedl k zjednodušení výroby a snížení hmotnosti. V 50. letech byl původní kulomet BREN Mk.II a MK.3 předělány na standardní ráži NATO – 7,62 x 51 mm a tyto zbraně byly označeny jako BREN L4A1 až L4A7. Podobně byly upravovány exempláře vyráběné po válce v Indii.
Kanadská firma John Inglis posílala za 2. světové války kulomety BREN Mk.II do Číny, a to v ráži 7,92 x 57 mm Mauser se československým zásobníkem na 20 nábojů. Tyto zbraně spolu s předválečnými československými dodávkami kulometu vz. 26 byly v Číně upraveny na sovětský náboj 7,62 x 39 mm a používaly zásobníky Kalašnikov.
Kulomet BREN se vyráběl na Tchaj-wanu v poválečném období jako typ 41 v americké ráži .30-06 Springfield. Ve stejné ráži byly dodávány po válce i do Itálie.
Komentáře
Diskuze je prázdná.