Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen správně fungovat. Snažíme se vylepšovat služby i díky analýze informací. Nebojte, vše bedlivě střežíme.
Jak vybrat sluneční brýle? Poradíme Vám.
Sluneční brýle slouží k ochraně vašich očí před škodlivými UV paprsky, snižují únavu očí v jasném prostředí, chrání oči před poletujícím nepořádkem a dalšími problémy. Správný pár brýlí je klíčový pro vaše zdraví a komfort, ať už řídíte auto nebo si užíváte turistiku.
Moderní člověk se bez funkčních slunečních brýlí neobejde, protože má tendence se zdržovat na místech, kde by to pro něj bylo po čase nesnesitelné nebo nezdravé.
Mnoho moderních slunečních brýlí poskytuje 100% ochranu před UV zářením, tuto informaci najdete vždy vytištěnou na jejich těle, štítku, vysačce nebo sklech. Často výrobci toto logo umisťují na obal.
zdroj: fotobanka pixabay.com
Typy slunečních brýlí
- Volnočasové sluneční brýle – skvělé pro každodenní nošení a rekreaci. Sluneční brýle pro volný čas jsou skvělé pro ochranu očí při rekreačních aktivitách lehčího rázu. Při jízdě na kole do práce nebo města vám oči ochrání skvěle. Nejsou ale určeny pro náročnější volnočasovou zátěž a při akčnějších aktivitách se brzy rozbijí.
- Sportovní sluneční brýle – jsou navrženy pro aktivity jako je běhání na horách, turistika, jízda na kole apod. Nejčastěji jsou lehké a dobře drží za všech okolností. Ideální doplněk pro svižnější aktivity. Silnější rámečky a čočky jsou často odolnější proti fyzickému poškození, oproti volnočasovým slunečním brýlím. Brýle také obvykle mají přilnavé tvarovatelné nosní přepážky a konce brýlových ruček, takže vám budou pěkně držet na nose i když se zapotíte. U některých je také možná výměna čoček, takže si je můžete upravit podle světelných podmínek.
- Sluneční brýle na ledovce – jak poznáme podle jména, jde o specificky navržené brýle pro ochranu vašich očí od intenzivního světla ve vysokých výškách a světla, které se odráží od sněhu nebo ledu. Mají možnost se uzavřít nebo rozšířit (resp. je to vyměnitelné extenze, nádstavec okolo nich), tak, aby sluneční paprsky byly blokovány i ze stran.
zdroj: fotobanka pixabay.com
Jaké mohou mít moderní sluneční brýle vlastnosti?
- Polarizované čočky – pokud jde o polarizované čočky, mají výrazně zredukované odrazy a odlesky světla. Hodí se to hlavně, pokud máte rádi vodné sporty nebo jste na tyto světla citlivý. Občas reagují s barvivem a vrstvami ve sklech auta a vytváří tak slepá místa a snižují čitelnost LCD panelů. Pokud na toto narazíte, uvažujte nad koupí zrcadlových slunečních brýlí jako alternativu proti lesku.
- Foto-chromatické čočky – tento typ čoček se sám ztmavuje podle intenzity okolního světla. Znamená to, že čočky se ztmaví na jasných místech a naopak. Mají ale několik minusu, proces ztmavování a naopak trvá déle v mrazu a nefunguje za jízdy v autě, protože UVB paprsky neproniknou sklem.
- Vyměnitelné čočky – některé sluneční brýle mají čočky, které se dají vyjmout a nahradit jinými různých barev. Vždy se tedy dají upravit na potřebu aktivity kterou vykonáváte. Je to asi jediná možnost jak si brýle upravit pro rozdílné světelné podmínky, prostředí a situaci.
zdroj: fotobanka pixabay.com
Co je u moderních slunečních brýlí propustnost, neboli VLT?
Na západě se nespíš setkáte s pojem Visible Light Transmission – VLS, u nás je to slovní spojení „propustnost viditelného světla“. Oba pojmy vyjadřují objem světla, které se dostane skrz vaše čočky až do vašich očí, udává se v procentech. Tato propustnost ovlivňuje, jakou má propustná vrstva na brýlích tloušťku, barevný odstín a další funkce. Rozsahy pro základní orientaci:
- 0 – 19 % VLT: jasné slunečné dny
- 20 – 40 % VLT: všeobecné a univerzální nasazen
- 40+ % VLT: zatažené prostředí a oblastí s nízkým svitem
- 80 – 90+ % VLT: téměř čisté,vhodné pro velmi tmavé prostory a noci
zdroj: fotobanka pixabay.com
Jaké mají moderní sluneční brýle barvy?
Barva čoček ovlivňuje kolik z viditelného světla dopadne až do vašeho oka, jak dobře vidíte další barvy a také to, jak kontrastní vše bude.
- Tmavé barvy (hnědá, šedá, zelená) – skvělé pro každodenní nošení a většinu outdoorových aktivit. Tmavší barvy redukují odlesky a snižují námahu očí ve středních až jasných situacích. Šedé a zelené čočky nezkreslují barvy, hnědé mohou jen lehce.
- Světlé barvy (žlutá, zlatá, růžová apod.) – ideální pro střední až horší podmínky. Hodí se na lyžování, snowboard a další zimní sporty. Vyvolávají skvělý dojem hloubky a zvyšují kontrast ve špatných světelných podmínkách. Lépe s nimi rozpoznáte objekty a celkově se okolí rozjasní.
zdroj: fotobanka pixabay.com
Jaké mají moderní sluneční brýle ochranu čoček?
Čím jsou některé sluneční brýle dražší, tím je pravděpodobnější, že budou mít speciální krycí ochranné vrstvy. To může zahrnovat ochranu proti vodě, povrch odolný proti poškrábání (vyšší odolnost), povrch odolný proti mlze ve vlhkých nebo extrémně náročných podmínkách (nedochází ke kondenzaci).
Zrcadlový kryt je reflexní vrstva, která se aplikuje na některé brýle z vnějšku a snižuje oslnění tím, že odráží většinu zde zachyceného světla. Zrcadlové krytí ztmavuje objekty, takže by to mělo být kompenzováno použitím světlejších skel.
Z čeho se u moderních slunečních brýlí vyrábí čočky?
Materiál použitý při výrobě vašich slunečních brýlí ovlivňuje jejich propustnost a čistotu, váhu, odolnost a cenu:
- Sklo – poskytuje vynikající optickou čistotu a neméně vynikající odolnost proti poškrábání, ale za to zaplatíte větší váhou a velmi vysokou cenu. Kromě toho sklo bývá zcela rozbité nebo poškozené známým stylem pavučiny, když narazí na kámen.
- Polyuretan – nabízí výjimečnou odolnost proti nárazům a fyzickému poškození a optická čistota je skvělá. Navíc je to pružný a lehký materiál, a proto relativně drahý.
- Polykarbonát – má také vynikající dopadovou houževnatost a velmi dobrou čistotu. Je to levné a lehké, ale více trpí škrábanci.
- Akryl – levná alternativa k polykarbonátu. Nejlepší pro brýle, které používáte občas a ne trvale. Má nižší pevnost i vůči polykarbonátu, i když stále má relativně jasný obraz, ale oproti sklu a polykarbonátu je obraz přece jen zkreslený.
zdroj: fotobanka pixabay.com
Z čeho jsou se u moderních slunečních brýlí rámečky?
Výběr vhodného rámu pro sluneční brýle je stejně důležitý jako optika, protože má rozhodující vliv na to, jak vám tento model vyhovuje (pohodlí, trvanlivost a bezpečnost sezení).
- Kov – snadno nastavitelný a méně rušivý ve viditelném poli. Je dražší a vydrží méně než ostatní typy, ale není vhodné pro náročnější aktivity. Pamatujte také, že kov může být k ničemu, pokud jej necháte rozžhavit v horkém autě. Dnes se můžete setkat se slitinami hliníku, oceli, titanu, ale to opět ovlivňuje výdrž i cenu.
- Nylon – Nylon je levnější a odolnější materiál než kov. Některé nylonové rámy mají také extrémně odolné verze pro sport. Tyto rámečky však nelze nijak upravovat, pokud takto nepřijdou přímo z výroby.
- Acetát – tato varianta plastu je oblíbená zejména pro velmi stylové brýle. K dispozici je mnoho barevných variant. Ale nejsou tak flexibilní a odolné proti pádu. Proto se nedoporučují pro velmi aktivní akce, jako jsou sporty.
- Polymery ricinového oleje (semena ricinového oleje) – jsou lehké, trvanlivé, ne na bázi nafty a nepochybně potěší všechny ekologické lidi.
zdroj: fotobanka pixabay.com
Na závěr ještě pár tipů pro zkoušení nových slunečních brýlí:
- Rámy by měly dobře přiléhat kolem nosu a uší, ale neměly by nikde dřit, tlačit ani propíchovat.
- Hmotnost slunečních brýlí by měla být rozdělena rovnoměrně mezi uši a nos.
- Rám by měl být dostatečně lehký, aby nedošlo ke zbytečnému tření v bodech kontaktu.
- Vaše obočí by se nikdy nemělo dotýkat rámu přímo.
- U kovových nebo drátěných brýlí můžete upravit jejich polohu lehkým zatlačením rámečku kolem mostu nebo spánků.
- Nosní podložky lze také mírně ohnout – od sebe nebo proti sobě.
Příspěvek Správné sluneční brýle jsou základy, pomůžeme Vám při výběru. pochází z Terčík.cz
Komentáře
Diskuze je prázdná.