Co je to plynová maska? A jak vlastně funguje?

Co je to plynová maska? A jak vlastně funguje?

17. 04. 2020, 13:47

V článku se dočtete něco o celo-obličejových maskách, které jsou určeny pro zachycení škodlivých plynů a částic.

Při správném použití dokáže plynová maska účinně ochránit uživatele před účinky chemických nebo toxických plynů, par a aerosolů, biologických látek a radioaktivních částic, po dobu až několika dnů. Záleží na rozsahu a konzistenci otravných nebo znečišťujících látek v prostředí, kde se pohybujete. Použitelnost filtru je vždy omezená a časem se může zanést, ucpat, nebo jinak znehodnotit a s tím ztrácí i své vlastnosti. Proto je lepší mít u sebe vždy více filtrů. Tato maska se doporučuje pro použití tam, kde není obsah objemových znečišťujících par a plynů více než 2%.

zdroj: fotobanka pixabay.com

Zařízení (maska)

Zařízení se skládá z celoobličejové masky, která je vyrobená z měkké tvarované gumy, která je navrhnuta tak, aby všechny obličejové kontury pohodlně a spolehlivě izolovala od vniknutí toxických nebo jiných venkovních škodlivých látek. Moderní masky umožňují uživateli velký rozsah pro vidění a komunikaci. Masky se mohou připojit k přídavnému dýchacímu i filtračnímu přístroji a umožňují i připojení hadičky pro příjem tekutin CAMELBAK, ale to neplatí pro všechny druhy masek.

zdroj: fotobanka pixabay.com

Plechovka (filtr)

Plechovka, neboli filtr, obsahuje speciálně upravené aktivní uhlí, které absorbuje plyny a páry. Tělo je vyrobeno z ABS plastu, kovu nebo jiného odolného materiálu. Odlišné druhy filtrů jsou barevně označeny nebo popsány. Obvykle se vyrábí 3 druhy filtrů – protiplynové, protičásticové a kombinované. Každý filtr by měl být řádně označen proti jakým látkám a jakému množství je účinný a po jakou dobu zachová filtrování bezpečné, také se uvádí datum spotřeby.

Ochranné filtry můžeme rozdělit do několika kategorií podle velikosti a tvaru, koncentrace a typu zachycovaných škodlivin a účinnosti jejich zachycování. Pro rychlé určení typu a vlastností průmyslových filtrů byla zavedena norma, která je založena na barevných pruzích, vyznačených po obvodu filtru a písmenech s doplňujícím číslem třídy účinnosti filtru. Barevný pruh určuje kategorii látek, pro které je filtr určen, písmeno pak určuje, jaké látky z dané kategorie filtr zachycuje nejlépe a číslo určuje třídu účinnosti.

zdroj: fotobanka pixabay.com

Princip fungování

Při filtraci se využívá fyzikálního, chemického nebo fyzikálně-chemického navázání škodliviny na substrát filtru bez změny její molekuly. Toxické látky se pak ukládají na povrchu absorpčního média, což je typické pro aktivní uhlí a látky s velkým měrným povrchem obecně, např. anorganické zeolity nebo se ve filtru rovnou rozpouští a při průchodu filtrem dochází k reakci, při které vznikají jiné, neškodlivé nebo méně toxické produkty, které jsou pro nositele masky neškodné nebo jsou filtrem masky zachytitelné. Většina ochranných masek první generace, použitých v první světové válce, fungovala na tomto principu.

zdroj: fotobanka pixabay.com

Použití

  • Odstraňte jakékoliv pokrývky hlavy, dlouhé vlasy si svažte do culíku.
  • Vytáhněte masku a filtr, sundejte z filtru ochranné kryty a přišroubujte jej k masce, v ČR jsou standardní dva typy závitů.
  • Přestaňte dýchat, dokud nedokončíte celý postup.
  • Dejte si plynovou masku na hlavu, začněte od brady směrem nahoru.
  • Utáhněte hlavní popruhy na temeni, aby se vaše hlava pohodlně vešla do masky a pevně držela na hlavě.
  • Upravte obličej tak, aby se do masky vešel, vyfoukněte znečištěný vzduch a znovu překontrolujte dotažení popruhů a těsnost masky.

Příspěvek Co je to plynová maska? A jak vlastně funguje? pochází z Terčík.cz

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen správně fungovat.  Snažíme se vylepšovat služby i díky analýze informací. Nebojte, vše bedlivě střežíme.