Recenze protichemické pláštěnky JP 75, jaké má pro a proti?

Recenze protichemické pláštěnky JP 75, jaké má pro a proti?

21. 04. 2020, 14:04

Jednorázová protichemická pláštěnka vz. 75 je jedním z lehce dostupných prostředků ochrany proti vnějším vlivům. Vyrábí se z tlustého polyetylenu v univerzální vojenské olivové barvě. V sadě najdeme pláštěnku, rukavice a návleky na boty. Především je určena k ochraně proti kapalinám s výjimkou rozpouštědel.

Pokud jde o ochranu před chemickými vlivy, počítá se s jednorázovým použitím, až v případě selhání jiných a lepších ochranných prostředků je možné použít pláštěnku vícekrát s možností dekontaminace oplachem. Lze ji ale mnohokrát použít jako ochranu před deštěm a návleky na nohy lze pohodlně použít při brodění ve vodě.

 

Návleky se upínají popruhy k opasku, u nohou se fixují zaškrcením tkaničkou kolem kotníku. Spodní část je gumotextilní, takže je částečně protiskluzová, zbytek návleku je ze stejného materiálu jako pláštěnka. Do návleků padne bota jakékoliv velikosti, protože zaškrcením tkaničky kolem kotníku dojde k zajištění přední části a přizpůsobení na vloženou botu, takže noha v návleku drží pevně. Velikost pláštěnky je také univerzální, může se Vám zdát velká, ale výhodou je, že se pod ni vejde například plně naložený batoh nebo velká polní, které díky pláštěnce nezmoknou.

Kromě návleků nám ale pláštěnka neposkytuje žádnou ochranu proti proniknutí vlhkosti ze země nebo proti proniknutí aerosolových BCHL zespod, tento problém se ale dá jednoduše vyřešit. Spodní konec pláštěnky nenecháme viset přes nohavice, ale rozdělíme ho na dvě půlky, které pak zastrkáme do jednotlivých návleků, návleky pak upneme k pásku, ale omotáme jej nad kolenem kolen nohy a zavážeme. Prostřední část mezi půlkami zastrkaných nohavic pak stačí srolovat a pláštěnka pak těsní i u nohou.

 

zdroj: youtube.com

Rukavice jsou tříprsté, takže i s nasazenými jde ovládat přístroje a zbraně. Kolem zápěstí se dají utáhnout za pomocí gumiček a jsou umístěny v pláštěnce vepředu zevnitř, v jedné ze dvou kapes, které se dají využít k ukládání drobností. Pohyb v pláštěnce není nijak omezující.

Nevýhodou tohoto materiálu je ale šustivost, takže se nedá použít na nenápadně přechody. Dá se použít s jakýmkoliv typem ochranné masky, otvor kolem obličeje je dostatečně velký, takže je dobré použít nějaké zarolování pro lepší utěsnění.

Cena je více než příznivá, dá se pořídit za 30-40 Kč v kompaktním valení, takže by neměla chybět v žádném nouzovém evakuačním zavadle, a to nejen kvůli její kompaktnosti a možnosti užití jen jako obyčejnou pláštěnku proti dešti. Proti chemickému zamoření se dá použít jen dočasně, proto je dobré přikoupit i něco dalšího.

 

zdroj: youtube.com

Plusy:

+ Kompaktní balení-skladná

+ Velký univerzální rozměr-kryje i batoh

+ Vnitřní kapsy

+ Cena

 

Minusy:

– Nutnost improvizace pro dobré utěsnění

– Hlučnost

– Velký rozměr

– Krátkodobá odolnost vůči BCHL

 

Celkové hodnocení: 5/10

 

Příspěvek Recenze protichemické pláštěnky JP 75, jaké má pro a proti? pochází z Terčík.cz

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen správně fungovat.  Snažíme se vylepšovat služby i díky analýze informací. Nebojte, vše bedlivě střežíme.