Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen správně fungovat. Snažíme se vylepšovat služby i díky analýze informací. Nebojte, vše bedlivě střežíme.
Merlík všedobr, aneb planý špenát. Jak ho můžeme využít?
Popis
Merlík je vytrvalá, jemné pomoučněná, 20-100 cm vysoká bylina. Lodyha je vzpřímená nebo vystoupavá, jen málo nebo vůbec větvená a bez uzlin. Listy má střídavé, řapíkaté, trojúhelníkovité a na okraji zvlněné. Květy se vyskytují v hustých klubíčkách, které jsou uspořádané v klasových květenstvích, ta vyrůstají na hlavním stonku i vedlejších větvích, jsou převážně oboupohlavní, velmi drobné a zelené. Kvete od května do září.
zdroj: youtube.com
Výskyt
Nejčastěji roste v okolí lidských sídel, rumišť, na návsi nebo podíl zdí a cest. Vyskytuje se také v příkopech, na smetištích a kompostech nebo polích. Nejraději má výživné a dusíkaté půdy.
zdroj: youtube.com
Použití
Na jaře nebo podzim se sbírá kořen nebo kvetoucí nať. Nať ve formě čaje má lehce projímavé účinky a kromě toho také podněcuje tvorbu mateřského mléka, i u dobytka. Zevně má pak protizánětlivé účinky, například na špatně hojící se rány. Kořen se užívá především zevně, např. na podlitiny nebo ke změkčení a odlupování ložisek lupénky. Nať a listy je možné podávat i čerstvé, jako čaj nebo cca 2 minuty vařený odvar. Mladé listy můžeme použít na salát, podle některých mají nahořklou chuť, ale jsou spíše bez chuti. Starší listy pak můžeme vařit podobně jako špenát, merlíku se někdy říká planý špenát. Mladá květenství se dají připravit podobně jako chřest, třeba je můžete podusit.
zdroj: youtube.com
Obsažené látky
Droga obsahuje saponiny, slizy, třísloviny, organické kyseliny, flavonoidy, histamin aj., v listech jsou dále obsaženy vitamíny.
Příspěvek Merlík všedobr, aneb planý špenát. Jak ho můžeme využít? pochází z Terčík.cz
Komentáře
Diskuze je prázdná.