Kaťuša – Stalinovy varhany

Kaťuša – Stalinovy varhany

18. 06. 2019, 22:47

Tak jako ve většině armád světa i v ruské taktice vždy hrála jednu z nejvýznamnějších rolí dělostřelecká příprava. Ruská armáda ve vývoji dělostřeleckých raketometů byla a je na špičce v porovnáním s ostatními zeměmi. Za druhé světové války vznikl nejlegendárnější systém – raketomet „Kaťuša“.

zdroj: youtube.com

Nasazení
K prvnímu nasazení tohoto dělostřeleckého systému došlo již v roce 1941. V té době byla sovětská armáda v defenzívě a ustupovala rychlému postupu německých armád. U města Orša v dnešním Bělorusku došlo k velké bitvě, ve které se podařilo sovětské armádě s nasazením Kaťuší zničit městskou železniční stanici a několik vlaků, které zásobovali nepřátelskou armádu. Od německých vojáků dostali přezdívku „Stalinovy varhany“.

zdroj: youtube.com

Vývoj

Vývoj tohoto systému začal v Sovětském svazu v polovině třicátých let, kdy byly vyvinuty na tu dobu velmi moderní letecké rakety RS-82 a RS-132. Z těchto leteckých raket poté vznikly koncem třicátých let dělostřelecké rakety ráže 132 mm s označením M-13. Pro tyto rakety bylo vyvinuto odpalovací zařízení pro 16 raket s označením BM-13-16. Dostřel rakety byl okolo 8,5 km a váha 5 kg. Výroby raket byla zahájena v roce 1940 a sériová výroba nosičů následovala, bohužel těsně před napadením Sovětského svazu. Raketomety byly lafetovány na nákladních automobilech typu ZiS-5 a ZiS-6, ale později také na automobilech amerických, britských a kanadských. Během druhé světové války byly vyráběny i další typy raketometů s označením BM-8-48 „Andrjuša“ a BM-31-12 „Váňuša“.

zdroj: youtube.com

Nasazení

Z počátku byly tyto zbraně zařazeny u útvarů NKVD – ministerstva vnitra, později se ale dostali i k ostatním armádním jednotkám. Nasazeny byly po celou druhou světovou válku a prošli se sovětskými jednotkami celou frontu až do Berlína. Svým typickým zvukem při odpalování vzbuzovali u nepřátel strach. Nebyla to střelba příliš přesná, ale masivním nasazením pokryly rakety rozsáhlé území.

zdroj: youtube.com

Vývoj po válce

Po druhé světové válce vývoj těchto zbraní dále probíhal. Nejznámější jsou typy BM-21 Grad ráže 122 mm na podvozku automobilu Ural-375D, dále koncem sedmdesátých let systém s označením 9K57 Uragan ráže 220 mm na podvozku automobilu ZIL-135 a v roce 1989 se dostal do výzbroje sovětské armády systém 9K58 Smerč ráže 300 mm na podvozku automobilu MAZ-543M, který byl považován mnoha odborníky za nejlepší dělostřelecký raketomet na světě.

Současnost

V současné situaci na světě, kdy dochází spíše k lokálním konfliktům a nasazení dělostřelectva již není tak masivní je otázkou budoucnost těchto systémů. Navzdory tomu stále probíhá jejich vývoj, ať už v pozemním nebo námořním provedení.

Příspěvek Kaťuša – Stalinovy varhany pochází z Terčík.cz

Komentáre

Diskusia je prázdna.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen správně fungovat.  Snažíme se vylepšovat služby i díky analýze informací. Nebojte, vše bedlivě střežíme.