Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen správně fungovat. Snažíme se vylepšovat služby i díky analýze informací. Nebojte, vše bedlivě střežíme.
Cepín – co to je?
Cepín je horolezecké náčiní, které se používá k pohybu po ledovcích, ledových plochách, sněhových polích, ale také na skalnatém terénu. Horolezci používají také název jako zbraně, pilky, motyky nebo motyčky. Cepíny se vyrábí v délce od 40 do 90 cm, kratší cepíny se používají v obtížném terénu.
Klasické cepíny
Klasický cepín má rukojeť s podobou zmenšenému krumpáči, poté se ve Skotsku vyvinuly hroty jedničkového tvaru a novodobé cepíny určené pro těžké lezení a drytooling. Na rukojeti, která se vyráběla ze dřeva, nyní už se vyrábí kovová, bývá u klasického cepínu na posuvném kroužku upevněna smyčka na navléknutí na ruku. Hlava cepínu má na jedné straně špičatý zobák, na druhé straně lopatku nebo tlouk. Cepín se hlavně využívá na udržení rovnováhy, jako nástroj pro lezení v ledu, jako brzdící pomůcka při pádu, jako pevný bod a obvykle se používá i s mačkami.
zdroj: youtube.com
Cepíny pro závodní ledolezení a drytooling
Cepíny určené pro těžké ledolezení, mixové lezení, drytooling a závodní lezení nemají smyčku, a většinou ani tlouk a lopatku. Zprohýbaná rukojeť pomáhá, aby se netloukly prsty a rukojeť se i líp drží. Smyčka se nepoužívá, protože se cepín u závodního lezení přendává z ruky do ruky, někdy lezec visí jen na cepínu a druhý si dává na rameno, nebo jej drží v zubech. Geometrie cepínu je uzpůsobena zakládání hrotu než zasekávání a musí zajistit aby hrot nesklouzl. Závodní cepíny nelze užívat v horách, protože se rukojeť nedá zapíchnout do sněhu.
Pro závodní ledolezení na rychlost se využívají ostré háky s rukojeťmi, zvané ajsfi, které vynalezli Ruští horolezci.
zdroj: youtube.com
Technika brzdění cepínem
Perfektní technikou je převrátit se na břicho, uchopit cepín oběma rukama u hlavy a tlačit jej těsně u ramene špicí pracovní části do ledu a špičkami bot napomáhat brzdění. Pokud máte na nohou mačky, je potřeba nohy zvednout, aby se hroty nedotýkaly ledu, jinak by pád byl nekontrolovatelný a při vyšší rychlosti by mohlo dojít k vykloubení nebo zlomení nohou.
Tuto techniku je vhodně si nacvičit na bezpečném svahu, protože zvládnutí takovéto situace může být otázkou života a smrti. Rychlost pádu na ledovém svahu je v podstatě rychlost volného pádu a je potřeba rychle reagovat.
Příspěvek Cepín – co to je? pochází z Terčík.cz
Komentáre
Diskusia je prázdna.