Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen správně fungovat. Snažíme se vylepšovat služby i díky analýze informací. Nebojte, vše bedlivě střežíme.
Jak se tvoří puchýře a jak jim předejít? Poradíme i s léčbou.
První puchýře se bezpochyby objevily na lidských nohou, když se první z lidí rozhodl něčím je chránit. Ochrana před původním terénem, který byl určitě teplejší než obyčejná noha, ale měla také svou cenu. Bohužel je to stále náš problém. Puchýře a odřeniny na nohou jsou stále nejčastějším druhem zranění turistů. Dobrou zprávou však je, že se také vyvinuly naše znalosti a postupy pro jejich léčení.
Poprat se s puchýři na nohou vyžaduje celkem tři věci/kroky:
- Musíte pochopit a vědět, co způsobuje puchýře. Je to tlak, teplo, vlhkost a jejich kombinace.
- Jak zabránit tvorbě puchýřů na noze: vyžaduje to dobře padnoucí boty, dobré jsou vložkové ponožky pod těmi hlavními turistickými, které odvádí pot a vlhkost, a také se musíte ihned postarat o jakékoli podezřelé červené skvrny. K tomu použijte speciální náplasti, moleskin (silná bavlněná tkanina) nebo lepicí pásku.
- Puchýře je třeba se postarat dříve, než se zhorší: je potřeba vystřihnout do kousku dané ochranné látky výstřižek ve tvaru puchýře a chránit jej. Vyhněte se propíchnutí, a pokud se praskne, zacházejte s ním jako s jakoukoli jinou ranou.
zdroj: fotobanka pixabay.com
Co puchýře způsobuje?
Puchýře mohou být způsobeny různými důvody – popáleniny, alergie, špatný stav kůže, kousnutí pavoukem,… Ale zdaleka nejčastějším viníkem je tření. Když k tomu dojde, navíc koncentrovaně, kožní buňky se v průběhu času poškozují a nakonec se vytvoří puchýř. Tekutina uvnitř puchýře mu pomáhá a léčí ho, takže znovu zdůrazňujeme – nepropichujte! Pokud má tekutina krvavý nádech, znamená to pouze poškození místních kapilár.
zdroj: fotobanka pixabay.com
Faktory, jenž způsobí, že se puchýře zformují o to spíše:
- Tlak: pevné a přiléhavé místo v botách / záhyby a nerovnost na ponožkách, to stačí k tomu, aby způsobily puchýře. Bod tření a mírně většího tlaku přitom zpočátku ani nemusíte moc cítit.
- Přímé tření: jakékoli místo, kde se síly a energie vznikající při chůzi opakovaně setkávají / mění v botách, takže v průběhu času bude kůže rozstříhnutá. To se může také stát s vaší botou a například s jejím podpatkem. Ale boty nejsou jediným místem možného původu, mohou to být také rukavice, které něco drží (lopata na sníh,…) a pracujete v nich déle. Nakonec se epidermis (horní vrstva kůže) vždy oddělí a v tomto bodě se objeví tekutina, což způsobí puchýř.
- Vlhkost: kůže vlhčí naznačuje, že je to také měkčí kůže, která je náchylnější k poškození v případě tření nebo tlaku.
zdroj: fotobanka pixabay.com
Jak puchýřům zabránit?
Prevence puchýřů je o pozornosti a ostražitosti každého člena výšlapu. Pokud víte, které faktory způsobují puchýře, vaším dalším úkolem je co nejvíce minimalizovat na jedné straně a pečlivě je sledovat na druhé straně.
V rámci prevence před zformováním puchýřů následujte tyto kroky:
- Ujistěte se, že vám boty dobře padnou a jsou tak zvané „roztažené“ / „zajeté“: abyste se vyhnuli bodům tlaku, klouzání nebo i oběma, je nutné si vybrat takové boty, které vám nejlépe vyhovují při nákupu. A výlet na jejich zajetí by rozhodně neměl být příliš velký. Poprvé na zahajovací cestě rozhodně dejte botám čas. Poprvé s nimi nikdy nechoďte nic příliš velkého a dlouhého.
- Noste správné ponožky: Při chůzi na turistických stezkách je nejdůležitější vyvarovat se bavlněných ponožek, protože si zachovávají vlhkost. Vyberte si něco z vlny, nebo syntetického,… Ujistěte se, že nejsou příliš velké, jinak na pokožce způsobí vrásky. A když jsou příliš malé, mohou na nebezpečných místech s třecím povrchem sklouznou. Je také vhodné řídit se dalšími radami.
- Noste vložky / stélky: přidají další ochrannou vrstvu mezi vaše nohy a hlavní turistické ponožky. Určitě také pomohou s odvodem potu z vašich nohou. Stejnou funkci poskytují i běžné dvojité ponožky.
- Pravidelně vyměňujte své ponožky za suché: dostanou vaše nohy a jejich okolí zpět na optimální suchost, která byla na začátku cesty. Je to také užitečné, když promoknete nebo namočíte, když půjdete přes potok atd.
- Vyřešte podezřelá místa rychle, než začnou způsobovat skutečné problémy: věnujte zvláštní pozornost tomu, jak se vaše nohy cítí, když jdete vaši trasu. Když máte dojem, že se vaše noha stala nepříjemnou, zastavte a sundejte si boty a ponožky. Pokud je oblast mírně načervenalá, vysušte ji a použijte zde preferovanou formu ochrany. Mnoho společností na moderním trhu za tímto účelem poskytuje kompletní sady péče o puchýře. Patří k nim nespočet produktů pro léčbu i prevenci. V podobné sadě pravděpodobně najdete:
- Páska nebo lékařská páska: jedná se o levnější verzi typu „odtrhni na správnou velikost podle potřeby“ a má mírně lepivou konzistenci. Je také možné použít lepicí pásku běžné a čisté látky nebo moderní tejpování (fyzioterapeutická metoda vyplývající ze znalosti kineziologie).
- Gelové náplasti: působí na kůži doslova jako druhá kůže a lze je použít jak k prevenci, tak k léčbě.
- Moleskin: tradiční verze může být také podle potřeby řezána / tvarována a neméně dobře drží.
zdroj: fotobanka pixabay.com
Jak puchýře léčit?
V rámci léčby puchýřů zkuste následující:
Molefoam (moleskin s nadýchanou strukturou, moleskin je standardně plochý) s otvorem ve tvaru koblihy: vyřízněte otvor dostatečně velký pro chodidlo a puchýř. Pak by pěna, která je kolem, měla zabránit tomu, aby se puchýř dále třel o vaše ponožky a dráždil vás čím dál více. Pro větší ochranu lze na vnější stranu přidat vrstvu Moleskin nebo lepicí pásky pro nejlepší možnou fixaci.
Náplasti s polštářky a gelem: opět se přidá ochranná vrstva, která zabrání zhoršování puchýře. Polštářky na druhé straně poskytují příjemně odpruženou vatu. Gel zase ochlazuje místo, což pomáhá oběma.
zdroj: fotobanka pixabay.com
V případě potřeby propíchněte puchýř: obecně byste se toho měli zdržet. Kdykoli to uděláte, otevřete dveře infekci a oddálíte proces hojení. Pokud je však váš puchýř příliš velký na to, aby zůstal nevyřešený, postupujte podle níže uvedených kroků. Pokud puchýř praskne sám, začněte přímo od bodů 4 a 5:
- Puchýř a jeho okolí umyjte antibiotickým mýdlem.
- Sterilizujte jehlu v alkoholu a ohni.
- Vložte jehlu poblíž paty puchýře.
- Zacházejte s puchýřem, jako byste se starali o jakoukoli jinou ránu – antibiotikum + gáza + lékařskou lepicí pásku nebo něco podobného.
- Umístěte kousek molefoamu s vyříznutým místem na puchýř kolem místa, aby se zabránilo dalšímu podráždění. Pro ještě lepší ochranu vyplňte oblast antibiotickým sprejem / mastí nebo použijte speciální pásku a sadu na puchýře + lepicí pásku umístěte na vnější stranu.
Přestože je puchýř zřídka zanícený, určitě je dobré se na něj občas podívat. Pokud se některý z těchto faktorů objeví, zvažte návštěvu lékaře – zarudnutí, bolest, načervenalé lymfatické uzliny v okolí.
Příspěvek Jak se tvoří puchýře a jak jim předejít? Poradíme i s léčbou. pochází z Terčík.cz
Komentáre
Diskusia je prázdna.