Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen správně fungovat. Snažíme se vylepšovat služby i díky analýze informací. Nebojte, vše bedlivě střežíme.
Konvalinka vonná – jedovatá bylina se smrtícími účinky.
Vytrvalá, 10 až 30 cm vysoká bylina. Oddenek tenký, plazivý, článkovitý. Listy mají čepel eliptickou až elipticky kopinatou, lysou, špičatou. Stvol je jednoduchý, přímý a zpravidla kratší než listy, na jeho konci vyrůstá jednostranný hrozen květů. Květy jsou oboupohlavné, pravidelné, krátce stopkaté, vonné, kulovitě zvonkovité, bílé až narůžovělé a vyrůstají z paždí krátkých listenů. Plodem jsou 2 až 6semenné bobule, jasně červené. Kvete v květnu až červnu.
Výskyt
Světlé listnaté a smíšené lesy, keře, mýtiny, horské louky, obvykle pospolitě, dávají přednost kyselým a kyprým půdám.
Použití
Květ, stonek a list se sbírají v době květu, v květnu a červnu. Suší se co nejrychleji ve stínu nebo při umělém sušení při teplotách do 45 ° C. Lék modifikuje a posiluje srdeční aktivitu, má podobné účinky jako ty, které jsou obsaženy v náprstníku, ale je méně účinný. V minulosti se například v Rusku používala konvalinka proti vodnatelnosti, epilepsii nebo mrtvici. V homeopatii se používá čerstvá nať. V současné době se látky obsažené v konvalinkách používají spíše v klasické medicíně než v léčitelství. Vzhledem k tomu, že se jedná o jedovatou drogu, nedoporučuje se užívat konvalinek bez dozoru a odborné rady!
Obsažené látky a jejich účinky
Všechny části rostliny obsahují toxický glykosid konvalatoxin, konvalatoxol, konvalatoxosid a majalosid. Rovněž jsou přítomny saponiny, silice s farnesolem, asparagin, kyselina jablečná, akonitová a chelidonová a pravděpodobně alkaloid majalin. V plodech jsou také karotenové a karotenoidové barviva. Nejvyšší obsah toxických látek je v čerstvých květech, pak v čerstvých listech, méně v oddencích. Protože konvalatoxin je částečně rozpustný ve vodě, je voda, do které byl umístěn konvalinka, také jedovatá. Konvalatoxin má účinky na srdeční činnost a používá se v medicíně (viz níže). Otrava konvalinkou není běžná, ale byla pozorována u lidí, pravděpodobně po požití plodů, které se mohly zaměnit za jiné jedlé. Otrava se projevuje podrážděním zažívacího traktu, zvracením, průjmem, zvýšeným vylučováním moči, ve vážnějších případech závratě, křeče, slabost srdce, porucha krevního oběhu, dokonce i kolaps.
Příspěvek Konvalinka vonná – jedovatá bylina se smrtícími účinky. pochází z Terčík.cz
Komentáre
Diskusia je prázdna.