Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen správně fungovat. Snažíme se vylepšovat služby i díky analýze informací. Nebojte, vše bedlivě střežíme.
Mořidla – na co slouží? A z čeho si je doma připravit?
Stejně jako u suchého zrání, moření ve slaném nálevu zařídí jemnější konzistenci masa. Mezi hlavní přísady patří zelenina, koření a ocet. Tyto mořidla lze použít pro všechny druhy zvěře, včetně zvěře pernaté. Při vaření věnujeme pozornost zejména poměru octa. Může se stát, že vyšší množství octa v kombinaci s vínem maso znehodnotí kyselostí.
Při nakládání zvěřiny do mořidla se vyluhuje mnoho cenných látek, proto ji nenecháváme naloženou příliš dlouho. Mořidlo také můžeme použít k podlévání při dalších kuchyňských úpravách.
zdroj: fotobanka pixabay.com
Popis některých mořidel:
Ocet a voda
Litr octa a stejně tolik vody (poměr si můžeme upravovat) svaříme se solí, česnekem, bobkovým listem, zázvorem, pepřem, novým kořením, cibulí, petrželí a celerem. Zvěřinu prošpikujeme a uložíme do kameninové,nebo smaltované nádoby. Zalijeme vychlazeným lákem.
Bílé víno
Na černou zvěřinu používáme mořidlo z bílého vína, do kterého přidáme cibuli, celer, mrkev, petržel, pepř, jalovec a hřebíček.
Nevaříme! Maso uložíme do nádoby a posypeme na jemno nakrájenou zeleninou a kořením. Zalijeme vínem. Necháme tři – čtyři dny odležet.
Červené víno a ocet
Červené víno mírně přikyselíme octem, přidáme cibuli, pepř a bobkový list. Svaříme a vlijeme na prošpikovanou zvěřinu.
Toto mořidlo se doporučuje na tetřeva. V starých knihách se uvádí, že se lilo horké na tetřeva. Po třech dnech ptáka vyndaly, lák uvedly znovu do varu a opět nalily na tetřeva. Před tímto procesem byl tetřev naložený ve směsi jalovce, bazalky a rozmarýnu.
Příspěvek Mořidla – na co slouží? A z čeho si je doma připravit? pochází z Terčík.cz
Komentáre
Diskusia je prázdna.