Česnek medvědí a jeho využití a účinky.

Česnek medvědí a jeho využití a účinky.

19. 11. 2019, 13:51

Popis

Česnek medvědí je vytrvalá, asi 10-45 cm vysoká rostlina s podzemní cibulí, která je podlouhlá, 4-6 cm dlouhá a 1-2 cm tlustá, její obalné šupiny jsou bílé až žluté a síťnatě se neproplétají. Listy jsou přízemní, řapíkaté, jejich čepele jsou úzce oválné až vejčité, 10-20 cm dlouhé a 2-5 cm široké. Květy jsou uspořádané do lichookolíku, který je polokulovitý a celkem řídký, obsahuje asi 10-20 květů, pacibulky jim chybí. Okvětní lístky jsou cca 10 mm dlouhé a 2 mm široké, mají bílou barvu. Plodem česneku je tobolka.

 

Výskyt

Roste v listnatých lesích, hájích, bučinách i luzích. Nejraději má vlhké, slabě kyselé půdy. Nejčastěji ho najdeme u potoků, v pásmu od nížin až do hor. Kvete od dubna do června.

Květy česneku

zdroj: fotobanka pixabay.com

Použití

Látky obsažené v česneku medvědím regulují činnost žaludku, podporují trávení, urychlují honění ran a vředů, uklidňují křeče hladkého svalstva a ničí střevní parazity. Česnek se používá jako léčivá rostlina, zelenina a pěstuje se i jako okrasa. Také podporuje chuť k jídlu, trávení a tvorbu krve. Nať se sbírá na počátku května, cibule v srpnu a září. Čerstvou natí můžete okořenit polévky, omáčky, maso apod. Česnek se doporučuje pro snížení krevního tlaku, proti chřipce, ateroskleróze a astmatu.

Listy česneku medvědího

zdroj: fotobanka pixabay.com

Obsažené látky

Celá rostlina je prostoupena účinnou silicí, obsahující sirné složky a čpavek. Dále obsahuje vitamín C, fytoncidy, hořčiny a další látky.

 

Příspěvek Česnek medvědí a jeho využití a účinky. pochází z Terčík.cz

Komentáre

Diskusia je prázdna.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen správně fungovat.  Snažíme se vylepšovat služby i díky analýze informací. Nebojte, vše bedlivě střežíme.