Podchlazení – jak se zachránit?

Podchlazení – jak se zachránit?

25. 07. 2019, 21:22

Hypotermie, neboli podchlazení je stav, při kterém teplota klesá pod úroveň potřebnou pro běžné fungování metabolismu. U teplokrevných živočichů, jako je člověk, se za normálních podmínek udržuje teplota na stabilní úrovni. K podchlazení dochází, pokud vnitřní tělesné  mechanismy nedokáží kompenzovat ochlazení vnějším prostředím.

Příčiny podchlazení

  • Teplota okolí je nižší než teplota těla, pobyt ve vodě, tonutí
  • Vítr
  • Dehydratace, vyčerpání

 

zdroj: youtube.com

První pomoc při podchlazení:

Lehké podchlazení

 Lehké podchlazení poznáme tak, že podchlazený stále reaguje na oslovení a může se pohybovat. Většinou se ale takto nechová, zaujme hibernační polohu a odmítá se pohybovat. Podchlazení poznáme tak, že se o sebe podchlazený přestane starat. V tomto případě můžeme použít metodu cukr a bič.

  • Cukr – horký nápoj s jednoduchými cukry, které se rychle vstřebávají a spalují.
  • Bič – donutit podchlazeného k pohybu, nejlepší zdroj tepla je vlastní aktivní svalstvo.

Pokud je možnost, je dobré použít vnější zahřívání. Pokud ale žádné není po ruce můžete využít i jinou techniku, a to vlézt si do pytle s jinou zdravou osobou, ideálně by jste oba měli být nazí. Následný třes je dobré znamení, znamená to, že se organismus snaží o tvorbu vlastního tepla. Třes je velmi vyčerpávající, proto je dobré dodat více energie a zlepšit tepelnou izolaci.

zdroj: youtube.com

 Těžké podchlazení

 V případě těžkého podchlazení nejsou žádné známky reakce, a to ani na lehce bolestivý podnět. Životní projevy nejsou zřetelné a tělesná teplota klesla pod asi 32°C, třes slábne nebo není vůbec.

  • Důležité je nemanipulovat s končetinami, netřít a nepoužívat žádné jiné vnější zahřívání, protože sálavé teplo může způsobit popáleniny. Hlavně nezahřívat horkou lázní, došlo by k roztažení cév na těle s nejstudenější krví a mohlo by dojít k zástavě srdce.
  • Předejít dalším tepelným ztrátám, důležitá je kvalitní tepelná izolace, dobré je střídání prodyšných(spací pytel) a neprodyšných(igelit, izolační folie, stanové topiko). Nejvíce pozornosti věnujte ztrátám tepla do země a sáláním hlavou.

 Pokud podchlazení není pod kritickou úrovní, nechte podchlazeného, aby se se zahříval zbytky vlastního tepla, které je schopen vytvořit.

zdroj: youtube.com

Jestliže je možnost evakuace, která by nevedla ještě k většímu podchlazení, transportujte postiženého do lepších podmínek nemocnice.

Proces zahřívání podchlazeného může zabrat dlouhou dobu. Když postižený neprojevuje životní funkce, jako je hmatatelný tep a neznatelný dech, je třeba pacienta pokaždé nejprve ohřát, až poté může být prohlášen za mrtvého.

zdroj: youtube.com

Příspěvek Podchlazení – jak se zachránit? pochází z Terčík.cz

Komentáre

Diskusia je prázdna.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen správně fungovat.  Snažíme se vylepšovat služby i díky analýze informací. Nebojte, vše bedlivě střežíme.