Legenda kulomet M60

21. 03. 2019, 22:30

Vznik amerického kulometu M60 se začal psát po druhé světové válce. Jeho spolehlivost nedosahovala takové spolehlivosti jako konstrukce kulometů z druhé světové války (MG42 a FG42), ze kterých vycházel. Na druhou stranu se v americké armádě udržel velice dlouho.

zdroj:youtube.com

K vývoji této zbraně se přistoupilo po zkušenostech z bojů ve druhé světové válce a zařadit do výzbroje americké armády univerzální kulomet podobný těm, které používali němečtí vojáci. Po prvních prototypech, které prošly úpravami a odstranění některých problémů, vznikla zbraň T 161. Ta byla poté podrobena náročným a rozsáhlým zkouškám. V roce 1957 byla zavedena do výzbroje americké armády pod označením M60 v ráži 7,62×51 NATO. Při výrobě se využívalo lisování z plechů a dále použití plastových a pryžových prvků.

zdroj: youtube.com

Zbraň pracuje na principu odběru plynu s dutým pístem. Závěrový mechanismus je uzamčený s otočným závorníkem a zásobovací ústrojí je podobné jako u MG42. Řešení s odvodem plynů má jeden velký problém s chybějícím regulátorem. Když se píst znečistí, může zbraň přestat fungovat nebo naopak se tzv. splaší. Zastavit se dá poté tím, že se přidrží nábojový pás. Zbraň střílí výhradně dávkou, ale dobrý střelec je schopen ovládáním spouště střílet jednotlivé rány.

zdroj:youtube.com

Hlaveň je vzduchem chlazená a jako u všech zbraní tohoto typu je třeba po vystřelení daného počtu nábojů hlaveň vyměnit. U kulometu M60 je nutná výměna hlavně včetně plynového válce a dvojnožky. Jelikož hlaveň nemá pomocnou rukojeť, je nutné k výměně hlavně použít azbestové rukavice, což v přímém boji byl obvykle problém.

Při testování zbraně v bojových podmínkách se jevila zbraň efektivně a spolehlivě, ale její první ostré bojové nasazení v Asii ukázalo několik nedostatků. Bylo nutné zbraň vylepšit. Ve své době se jednalo o nejlehčí kulomet na 7,62 mm náboje, ale někteří kritici právě na hmotnost upozorňovali. Kulomet váží včetně dvojnožky kolem 10 kg. Zbraň je poměrně objemná a neohrabaná, vojáci jí díky této vlastnosti přezdívají „The Pig“ (Prase). Trpí neduhem všech univerzálních kulometů, pro plnění úlohy lehkého kulometu (s dvojnožkou) je dost těžká a objemná, zatímco jako podpůrná zbraň na stupni roty (lafetovaná) má nedostatečnou palebnou sílu.

zdroj:youtube.com

V prvních letech služby prošel M60 četnými úpravami a montoval se na vozidla i na vrtulníky. K základnímu provedení byl doplněn odlehčený lehký kulomet M60E3, který měl vpředu doplněnou pistolovou rukojeť. Další verze jako M60C a M60D byly lafetovány na vrtulnících potažmo na člunech a vozidlech. Další verze M60E2 se montuje na obrněná vozidla. Poslední verze, kterou si ještě držely speciální jednotky (Navy SEAL) byla označena M60E4 a byla nejkratší a nejlehčí verzí.

Největšího nasazení se M60 dočkala ve Vietnamské válce. Zbraň získala mediální popularitu a poté „vystupovala“ v množství filmů. Nejvíce zbraň zviditelnil Sylvester Stallone ve filmu Rambo. Během 80. let začal být M60 ve výzbroji americké armády nahrazován modernější zbraní, kulometem M249(FN Minimi) a na konci 20. století M240(FN MAG). M240 je sice těžší než M60, ale je velmi spolehlivá navzdory poměrně složitému plynovému systému.

zdroj:youtube.com

Kromě USA byl M60 zaveden i v armádách Austrálie, Jižní Korey a Tchaj-wanu. Izraelská armáda ho odmítla zavést právě z důvodu přehřívání hlavně a složité výměny.

Navzdory všem neduhům a problémům to byla zbraň, která vydržela v armádě spojených států poměrně dlouho, a po světě se s ní budeme ještě často setkávat.

Technická data:

Náboj: 7,62 x 51 mm NATO

Celková délka: 1105 mm

Hmotnost: 11,1 kg

Délka hlavně: 560 mm

Kadence: 500-650 ran/min.

Zásobování: rozpadající se článkový pás

Doba výroby: 1958-

Příspěvek Legenda kulomet M60 pochází z Terčík.cz

Komentáre

Diskusia je prázdna.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen správně fungovat.  Snažíme se vylepšovat služby i díky analýze informací. Nebojte, vše bedlivě střežíme.