Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen správně fungovat. Snažíme se vylepšovat služby i díky analýze informací. Nebojte, vše bedlivě střežíme.
Jak vybrat termoprádlo?
Technologie termoprádla sahá až do devadesátých let minulého století, kdy byla dostupná jen profesionálním sportovcům a outdoorovým expertům.
zdroj: fotobanka pixabay.com
Snižování nákladů na výrobu funkčního oblečení ale zapříčinilo, že se v průběhu nového tisíciletí začalo masově šířit mezi veřejnost. A není divu – termoprádlo má spoustu skvělých vlastností, které jiné oděvy postrádají. Jedná se o speciální typ oblečení, které bylo navrženo tak, aby odvádělo tělesnou vlhkost a zároveň mělo co nejmenší hmotnost a dobré izolační účinky. Často se používá jako nejspodnější vrstva pod kalhoty či svetr, za letního počasí ale není problém běhat venku jen v něm samotném. Na rozdíl od jiných druhů oblečení by mělo těsně kopírovat linii těla, nechceme, aby na nás volně viselo – vlhkost je totiž odváděna právě tehdy, když termoprádlo k pokožce přilne. V tomto článku se termoprádlem blíže seznámíme, vysvětlíme si, jak funguje, a naučíme se ho vybírat.
Co se dozvíte:
1. Jak termoprádlo funguje?
2. Jaké jsou výhody a nevýhody termoprádla?
3. Jak zvolit správný materiál?
4. Jak postupovat při výběru termoprádla?
5. Shrnutí – deset kroků pro výběr termoprádla
Jak termoprádlo funguje?
Termoprádlo funguje tak, že co nejrychleji odvede pot a tělesnou vlhkost od těla na vnější stranu tkaniny, takže nás oblečení nestudí a nepropotí se. Odvádění vlhkosti se dosahuje použitím moderních syntetických vláken, která nejsou nasákavá. Díky jejich speciálnímu tvarování se pak pot nehromadí pod oblečením, ale putuje ven. Důležité v tomto případě je, aby si s vlhkostí byla schopna poradit vrstva oblečení nad termoprádlem, pokud nějakou máme. Jestli horní vrstva špatně větrá, tak výsledný efekt termoprádla není takový, jaký by mohl být. Aby tato situace nenastala, je důležité dodržovat následného rozvrstvení oblečení.
zdroj: fotobanka pixabay.com
Nejspodnější vrstvou oblečení by měla být transportní vrstva, tvořená spodním prádlem, tílky, tričky a lehkým funkčním oblečením. Ta by měla pevně obepínat tělo. Jejím cílem je odvádění vlhkosti přímo od pokožky a udržovat ji tak v suchu. Druhou vrstvou je termoizolační oblečení, jehož hlavním úkolem je udržet uvnitř teplo. Dále by mělo odvádět vlhkost dál od těla. Jedná se především o mikiny, svetry a tlustší funkční termoprádlo. Poslední vrstvou je svrchní oblečení, které nás má chránit především od větru, deště a nepříznivých vnějších podmínek, což jsou především bundy a větrovky. Chceme tedy, aby tato vrstva byla nepromokavá, zároveň by ale měla být prodyšná směrem ven – aby se tělesná vlhkost mohla odpařit do vzduchu. Kdyby tuto podmínku nesplňovala, tak se vlhkost nahromadí uvnitř a termoprádlo pozbude svého účelu.
Jaké jsou výhody a nevýhody termoprádla?
Hlavní výhodou termoprádla je již zmíněné odvádění vlhkosti, což znamená, že nás oblečení nestudí. Tím, že lehká syntetická vlákna vlhkost nenasávají, při pocení zároveň ani termoprádlo nenabírá na hmotnosti. Díky tomu taktéž rychleji schne. Další výhodou termoprádla je, že dokáže výborně regulovat teplotu – v létě zabrání přehřátí a během zimy nás udrží v teple. Posledním důvodem pro koupi je to, že nás neomezuje v pohybu – oproti obyčejným tričkům a kalhotám přilne k tělu a neplandá.
Nevýhodou termoprádla je jeho nižší životnost v porovnání s oblečením z přírodních vláken. Termoprádlo nevydrží tolik, je třeba dávat pozor, abychom ho nenatrhli a mechanicky nepoškodili. Časem se může vytahat a ztratit svou pružnost. Některé typy termoprádel také vyžadují praní na nižší teplotu, a žádné druhy termoprádla bychom neměli nechat sušit v sušičce. Pro někoho může být problematické to, že se jedná o umělý syntetický materiál, v současnosti se stávají populární spíše přírodní materiály.
zdroj: fotobanka pixabay.com
Jak zvolit správný materiál?
První věcí, na kterou bychom při výběru termoprádla měli hledět, je materiál. Ten nám toho totiž o vlastnostech oblečení, které kupujeme, může spoustu povědět, ať už je to jeho hmotnost, tepelná izolace, nebo třeba způsob praní. Existuje několik druhů materiálů, ze kterých se termoprádlo vyrábí – polypropylenová vlákna, polyesterová vlákna a kombinace těchto materiálů s vlnou či bavlnou.
Polypropylenová vlákna jsou zcela nenasákavá a mají bezkonkurenčně nejnižší hmotnost. I na svoji hmotnost výborně izolují, což je zapříčiněno nízkou tepelnou vodivostí. To je činí vhodné do chladných podmínek. Ti, kteří polypropylenové oblečení plánují nosit více dní v kuse, jistě ocení i vysokou odolnost proti bakteriím a plísním. Na druhou stranu, materiál je třeba prát na nižší teploty než normální oblečení a polypropylenové termoprádlo obvykle není dostupné ve různých barevných kombinacích, protože ho je velmi náročné obarvit, což
zamrzí módní nadšence.
Polyesterová vlákna mají oproti polypropylenovým vláknům zhruba dvakrát větší hmotnost, o něco vyšší nasákavost a horší izolační účinky. Materiál je však odolnější, má delší životnost, lépe drží tvar a nemačká se. Ačkoliv není přirozeně odolný vůči bakteriím a plísním, lze ho sehnat i v antibakteriálním provedení, čehož se dosahuje přidáním iontů stříbra. Naleznete ho v široké škále barev. Obvykle bývá dražší než polypropylen.
Obecně neplatí, že by jeden z těchto materiálů byl celkově lepší než ten druhý. Polypropylen se například používá spíše jako teplejší zimní oblečení, na léto je ale vhodnější polyester. Proto se polypropylenová a polyesterová vlákna kombinují i s jinými materiály, v současnosti především s přírodní vlnou. Kombinací vlny a syntetických vláken lze dosáhnout daleko větší tepelné izolace a přitom nezabránit odvádění vlhkosti. Výsledný materiál si však klade ještě větší nároky na praní a údržbu.
Jak postupovat při výběru termoprádla?
Před koupí termoprádla je dobré se ujistit, že nám syntetický materiál nedráždí pokožku. Někteří lidé jsou na něj citlivější a jsou známy i případy, kdy materiál způsobil silné alergické reakce.
Dále je třeba hledět na provedení švů. Ideální je koupit termoprádlo s plochými švy, které nás nikde nedřou a netlačí. Zaměřit bychom se měli především na oblast zad a ramen, kde na termoprádle bude spočívat celá váha batohu – tato místa by mohla být kritická. Někteří výrobci dnes vyrábí i zcela bezešvé oblečení.
Když termoprádlo zkoušíme, tak především chceme, aby kompletně přilnulo k tělu. Jen tak lze dosáhnout onoho efektu odvádění vlhkosti, pro který je termoprádlo kupováno. Oblečení nás ale zase nesmí nikde škrtit.
Shrnutí – deset kroků pro výběr termoprádla
1. Do jakého ročního období plánuji termoprádlo používat? V jakých teplotách?
2. Na jakou fyzickou aktivitu si jej pořizuji?
3. Budu se při této fyzické aktivitě potit? Potřebuji, aby termoprádlo odvádělo tělesnou vlhkost?
4. Jak často jej budu používat? Je použitý materiál náročný na údržbu?
5. Jaké další vrstvy oblečení budu mít na sobě?
6. V jaké cenové hladině se pohybuji?
7. Preferuji tuzemské nebo zahraniční značky?
8. Vyhovuje mi velikost termoprádla? Je mi termoprádlo dostatečně těsné? Líbí se mi jeho střih?
9. Je mi materiál termoprádla příjemný? Nedráždí mi pokožku a nezpůsobuje alergickou reakci?
10. Vyhovuje mi hmotnost termoprádla? Má termoprádlo dobrou gramáž?
Používáte termoprádlo, nebo si vystačíte s klasickým oblečením?
Příspěvek Jak vybrat termoprádlo? pochází z Terčík.cz
Komentáre
Diskusia je prázdna.